Prezentare
| Culoare produs | Black |
| Memorie interna | 512GB |
| Memorie ram | 12GB |
| Model | 17 |
| Tip telefon | Smartphone |
Pachet vanzare
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |
Ai un cont?
Conectează-te pentru a finaliza comanda mai rapid.
| Culoare produs | Black |
| Memorie interna | 512GB |
| Memorie ram | 12GB |
| Model | 17 |
| Tip telefon | Smartphone |
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |

Xiaomi 17 este un smartphone de inalta performanta proiectat cu un procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5 si 12 GB RAM pentru multitasking eficient in mai multe aplicatii.
Sistemul sau de camera integreaza o configuratie spate tripla de 50 MP marca Leica, cu lentile principale, ultra-large si teleobiective pentru optiuni de fotografie versatile.
Caracteristici cheie:| Processor | |
| Processor model | 8 Elite Gen 5 |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Display | |
| Display diagonal | 16 cm (6.3") |
| Display brightness | 3500 cd/m² |
| Display resolution | 2656 x 1220 pixels |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 460 ppi |
| Panel type | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 68 billion colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Maximum display brightness (HDR) | 3500 cd/m² |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB-C |
| Headphone connectivity | USB-C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 191 g |
| Height | 151.1 mm |
| Width | 71.8 mm |
| Depth | 8.06 mm |
| Energy management | |
| USB Type-C charging port | |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | A |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3840 min |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repairability class | C |
| Networking | |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi | |
| SIM card type | Dual SIM |
| Near Field Communication (NFC) | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network generation | 5G |
| Storage | |
| Compatible memory cards | |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| Navigation | |
| Electronic compass | |
| GPS (satellite) | |
| Position location | |
| Operating system/software | |
| Operating system installed | HyperOS |
| Operating system fork | HyperOS 3 |
| Camera | |
| Image stabilizer | |
| Video capture resolution (max) | 7680 x 4320 pixels |
| Auto focus | |
| Night mode | |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Video recording | |
| Video recording modes | 1080p, 720p |
| Self-timer | |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera type | Triple camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera aperture number | 1.67 |
| Second rear camera aperture number | 2 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera type | Single camera |
| 50 MP | |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera flash | |
| Front camera field of view (FOV) angle | 90° |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 102° |
| Rear camera focal length | 2.3 cm |
| Second rear camera focal length | 6 cm |
| Third rear camera focal length | 1.7 cm |
| Macro photography | |
| Packaging content | |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB Type-C |
| Protective case | |
| Battery | |
| Battery capacity | 6330 mAh |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Sensors | |
| Proximity sensor | |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Gyroscope | |
| Performance | |
| Speakerphone | |
| Vibrating alert | |
| Fingerprint reader | |
| Fast charging | |
| Face recognition | |
| Wireless charging | |
| Fast charging technology | Hypercharge |
| Wireless charging power | 50 W |
| Multimedia | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speakers | stereo |
| Number of microphones | 4 |
| EAN | 6932554482084 |