Prezentare
| Culoare produs | Grey |
| Memorie interna | 256GB |
| Memorie ram | 12GB |
| Model | 15T |
| Tip telefon | Smartphone |
Pachet vanzare
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |
Ai un cont?
Conectează-te pentru a finaliza comanda mai rapid.
| Culoare produs | Grey |
| Memorie interna | 256GB |
| Memorie ram | 12GB |
| Model | 15T |
| Tip telefon | Smartphone |
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |

Xiaomi 15T este configurat cu un chipset MediaTek Dimensity 8400 Ultra, care integreaza un procesor octa-core.
Sistemul de camera din spate este o matrice cu trei lentile, condusa de un senzor principal de 50 MP si un senzor secundar de 50 MP si include stabilizare a imaginii.
Caracteristici cheie:| Processor | |
| Processor model | Dimensity 8400 Ultra |
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 3.25 GHz |
| Processor frequency | 3.25 GHz |
| Display | |
| Display diagonal | 17.4 cm (6.83") |
| Display brightness | 3200 cd/m² |
| Display resolution | 2772 x 1280 pixels |
| Touchscreen | |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display type | AMOLED |
| Pixel density | 447 ppi |
| Panel type | AMOLED |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 68 billion colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Maximum display brightness (HDR) | 3200 cd/m² |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB-C |
| USB port | |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 194 g |
| Height | 163.2 mm |
| Width | 78 mm |
| Depth | 7.5 mm |
| Energy management | |
| USB Type-C charging port | |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 50 W |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Networking | |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi | |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Near Field Communication (NFC) | |
| 4G standard | LTE |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network generation | 5G |
| Storage | |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM type | LPDDR5X |
| Navigation | |
| Electronic compass | |
| GPS (satellite) | |
| Assisted GPS (A-GPS) | |
| Wi-Fi positioning | |
| GLONASS | |
| Position location | |
| BeiDou | |
| Galileo | |
| Operating system/software | |
| Platform | Android |
| Operating system fork | HyperOS 2 |
| Camera | |
| Digital zoom | 60x |
| Image stabilizer | |
| Auto focus | |
| Night mode | |
| Flash type | LED |
| Face detection | |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Video recording | |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Self-timer | |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Rear camera type | Triple camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera aperture number | 1.7 |
| Second rear camera aperture number | 1.9 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera type | Single camera |
| 12 MP | |
| Third rear camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Rear camera focal length | 2.3 cm |
| Second rear camera focal length | 4.6 cm |
| Third rear camera focal length | 1.5 cm |
| Rear camera pixel size (Quad Pixel technology) | 2 µm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | |
| Quick start guide | |
| Battery | |
| Battery capacity | 5500 mAh |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Grey |
| Sensors | |
| Proximity sensor | |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Gyroscope | |
| Performance | |
| Speakerphone | |
| Vibrating alert | |
| Fingerprint reader | |
| Fast charging | |
| Video call | |
| Face recognition | |
| Fast charging technology | Hypercharge |
| Features | |
| Product type | Smartphone |
| EAN | 6932554448912 |