Prezentare
| Culoare produs | Charcoal Black |
| Memorie interna | 256GB |
| Memorie ram | 12GB |
| Model | 15R 5G Dual SIM |
| Tip telefon | Smartphone |
Pachet vanzare
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |
Ai un cont?
Conectează-te pentru a finaliza comanda mai rapid.
| Culoare produs | Charcoal Black |
| Memorie interna | 256GB |
| Memorie ram | 12GB |
| Model | 15R 5G Dual SIM |
| Tip telefon | Smartphone |
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |

OnePlus 15R 5G este configurat cu o platforma mobila Snapdragon 8 Gen 5 si 12 GB RAM, oferind capabilitati de procesare pentru aplicatii solicitante si multitasking.
Acest dispozitiv incorporeaza un sistem cu trei camere in spate, care este incadrat de un senzor primar de 50 MP, alaturi de un senzor secundar de 8 MP.
Caracteristici cheie:| Processor | |
| Processor model | 8 Gen 5 |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Display | |
| Display diagonal | 17.4 cm (6.83") |
| Display brightness | 1800 cd/m² |
| Colour depth | 10 bit |
| Display resolution | 2800 x 1272 pixels |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display type | AMOLED |
| Native aspect ratio | 19.8:9 |
| Pixel density | 450 ppi |
| Panel type | AMOLED |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 7i |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Touch response rate | 3200 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB-C |
| Headphone connectivity | USB-C |
| USB version | 2.0 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 214 g |
| Height | 163 mm |
| Width | 77 mm |
| Depth | 8 mm |
| Energy management | |
| USB Type-C charging port | |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | A |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 4671 min |
| Repeated free fall reliability class | D |
| Battery endurance in cycles | 1300 |
| Repairability class | B |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi | |
| SIM card type | NanoSIM |
| Near Field Communication (NFC) | |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G standards | WCDMA |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| MIMO | |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | |
| 5G standard | NR |
| Storage | |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM type | LPDDR5X |
| Navigation | |
| Electronic compass | |
| GPS (satellite) | |
| GLONASS | |
| Position location | |
| BeiDou | |
| Galileo | |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | |
| Operating system/software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android |
| Operating system fork | OxygenOS |
| Camera | |
| Image stabilizer | |
| Auto focus | |
| Night mode | |
| Panorama | |
| Flash type | LED |
| Image stabilizer type | Electronic Image Stabilization (EIS), Optical Image Stabilization (OIS) |
| Video recording | |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Self-timer | |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Portrait mode | |
| Rear camera type | Triple camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2 |
| Time lapse mode | |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera flash | |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 112° |
| Rear camera focal length | 2.4 cm |
| Second rear camera lens elements | 5-element lens |
| Rear camera lens elements | 6-element lens |
| Front camera lens elements | 5-element lens |
| Packaging content | |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quick start guide | |
| SIM card ejector pin | |
| Battery | |
| Battery capacity | 7400 mAh |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Black |
| Colour name | Charcoal Black |
| Sensors | |
| Proximity sensor | |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Gyroscope | |
| Colour temperature sensor | |
| Infrared sensor | |
| Performance | |
| Speakerphone | |
| Vibrating alert | |
| Fingerprint reader | |
| Fast charging | |
| Fast charging technology | SuperVOOC |
| Features | |
| Product type | Smartphone |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| Audio formats supported | MP3, AAC, AMR, APE, OGG, FLAC, WAV, MIDI, WMA |
| Video formats supported | MP4, 3GP, MKV, MOV, AVI, FLV, HEVC, AVC, VP9, VP8, AV1, WEBM, TS, M2TS, ASF |
| EAN | 6921815630944 |