Prezentare
| Culoare produs | Ultra Violet |
| Memorie interna | 512GB |
| Memorie ram | 16GB |
| Model | 15 5G Dual SIM |
| Tip telefon | Smartphone |
Pachet vanzare
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |
Ai un cont?
Conectează-te pentru a finaliza comanda mai rapid.
| Culoare produs | Ultra Violet |
| Memorie interna | 512GB |
| Memorie ram | 16GB |
| Model | 15 5G Dual SIM |
| Tip telefon | Smartphone |
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |

OnePlus 15 este construit in jurul procesorului Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5, asociat cu 16 GB de RAM si 512 GB de stocare interna pentru aplicatii solicitante si multitasking.
Capacitatile de imagine ale dispozitivului sunt gestionate de un sistem cu trei camere in spate, care include doi senzori de 50 MP si accepta inregistrarea video 8K.
Caracteristici cheie:| Processor | |
| Processor model | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.608 GHz |
| Memory | |
| Built-in memory capacity | 16 GB |
| Display | |
| Display diagonal | 17.2 cm (6.78") |
| Display brightness | 1800 cd/m |
| Display resolution | 2772 x 1272 pixels |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 450 ppi |
| Panel type | AMOLED |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus 2 |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 215 g |
| Height | 161.4 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Depth | 8.2 mm |
| Energy management | |
| USB Type-C charging port | |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth profiles | AAC, APTX-Adaptive, APTX-HD, LDAC, LHDC, SBC |
| Tethering (modem-mode) | |
| SIM card type | NanoSIM |
| Near Field Communication (NFC) | |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G standards | WCDMA |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| MIMO | |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | |
| 5G standard | NR |
| Storage | |
| Built-in memory capacity | 512 GB |
| RAM capacity | 16 GB |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| RAM type | LPDDR5X |
| Navigation | |
| Electronic compass | |
| GPS (satellite) | |
| Position location | |
| Galileo | |
| Operating system/software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android |
| Operating system fork | OxygenOS |
| Camera | |
| Image stabilizer | |
| Video capture resolution (max) | 7680 x 4320 pixels |
| Auto focus | |
| Night mode | |
| Panorama | |
| Flash type | LED |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Video recording | |
| Self-timer | |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Portrait mode | |
| Rear camera type | Triple camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.8 |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Time lapse mode | |
| Front camera type | Single camera |
| 50 MP | |
| Third rear camera aperture number | 2 |
| Rear camera flash | |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84 |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 30 |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 116 |
| Third rear camera lens elements | 6-element lens |
| Second rear camera lens elements | 4-element lens |
| Rear camera lens elements | 6-element lens |
| Front camera lens elements | 5-element lens |
| Slow motion mode | |
| Packaging content | |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quick start guide | |
| SIM card ejector pin | |
| Battery | |
| Battery capacity | 7300 mAh |
| Continuous video playback time | 31 h |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Violet |
| Colour name | Ultra Violet |
| Sensors | |
| Proximity sensor | |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Gyroscope | |
| Hall sensor | |
| Infrared sensor | |
| Performance | |
| Speakerphone | |
| Vibrating alert | |
| Fingerprint reader | |
| Fast charging | |
| Wireless charging | |
| Fast charging technology | SuperVOOC |
| Wireless charging power | 50 W |
| Features | |
| Product type | Smartphone |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| Audio formats supported | AAC, AMR, APE, FLAC, MIDI, MP3, OGG, WAV |
| Video formats supported | 3GP, ASF, AV1, AVC, AVI, FLV, HEVC, M2TS, MKV, MP4, TS, VP8, VP9, WEBM |