Prezentare
| Culoare produs | Lavender |
| Memorie interna | 128GB |
| Memorie ram | 8GB |
| Model | Pixel 10a |
| Tip telefon | Smartphone |
Pachet vanzare
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |
Ai un cont?
Conectează-te pentru a finaliza comanda mai rapid.
| Culoare produs | Lavender |
| Memorie interna | 128GB |
| Memorie ram | 8GB |
| Model | Pixel 10a |
| Tip telefon | Smartphone |
| Ambalaj | Blister |
| Stare produs | Nou |
![]()
Google Pixel 10a este echipat cu un procesor Google Tensor G4 si 8 GB RAM, configurat sa ruleze sistemul de operare Android 16.
Dispozitivul include un sistem cu doua camere in spate, care combina un senzor principal de 48 MP cu un senzor secundar de 13 MP si dispune de stabilizare a imaginii.
Caracteristici cheie:| Technical details | |
| Original model name | Pixel 10a |
| Processor | |
| Processor model | Tensor G4 |
| Processor family | |
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Coprocessor | |
| Coprocessor model | Titan M2 |
| Display | |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Display diagonal | 16 cm (6.3") |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Colour depth | 24 bit |
| Display resolution | 1080 x 2424 pixels |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 422.2 ppi |
| Fingerprint resistant | |
| Panel type | P-OLED |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display glass type | Corning Glass |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 7i |
| Maximum display brightness (HDR) | 2000 cd/m² |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB-C |
| Headphone connectivity | USB-C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 183 g |
| Height | 153.9 mm |
| Width | 73 mm |
| Depth | 9 mm |
| Energy management | |
| USB Type-C charging port | |
| USB Type-C required charging power (min) | 7.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 30 W |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | A |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3194 min |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repairability class | B |
| Networking | |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi | |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Near Field Communication (NFC) | |
| 4G standard | LTE |
| 3G standards | UMTS, HSPA, HSDPA |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network generation | 5G |
| 5G bands supported | 850,900,1800,1900 MHz |
| 5G standard | Sub6 |
| Storage | |
| Compatible memory cards | |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Navigation | |
| Electronic compass | |
| GPS (satellite) | |
| GLONASS | |
| Position location | |
| BeiDou | |
| Galileo | |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | |
| Operating system/software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android |
| Camera | |
| Digital zoom | 5x |
| Image stabilizer | |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Auto focus | |
| Night mode | |
| Panorama | |
| Face detection | |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS), Electronic Image Stabilization (EIS) |
| Video recording | |
| Video recording modes | 1080p |
| Self-timer | |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Portrait mode | |
| Rear camera type | Dual camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Rear camera aperture number | 1.7 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera flash | |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 82° |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Front camera field of view (FOV) angle | 96.1° |
| Rear camera sensor size | 1/2" |
| Second rear camera sensor size | 1/3.1" |
| Macro photography | |
| Camera video formats supported | HEVC, H.264 |
| Slow motion mode | |
| Slow motion rate | 240 fps |
| Packaging content | |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| SIM card ejector pin | |
| Battery | |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Continuous video playback time | 30 h |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Lavender |
| Housing material | Aluminium |
| Colour name | Lavender |
| Sensors | |
| Barometer | |
| Proximity sensor | |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Gyroscope | |
| Magnetic sensor | |
| Performance | |
| Speakerphone | |
| Vibrating alert | |
| Fingerprint reader | |
| Fast charging | |
| Face recognition | |
| Wireless charging | |
| Fast charging technology | Programmable Power Supply (PPS) |
| Emergency SOS (satellite) | |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| Video formats supported | HEVC/H.265, AVC, HEVC, H.264 |
| Number of microphones | 2 |
| EAN | 0840353949850 |